01.jpg
02.jpg
03.jpg
04.jpg
05.jpg
06.jpg
07.jpg

old bikeBaťovianska galuska začala písať svoju históriu v roku 2012. Iniciatíva vtedajšieho kaplána Michala Lajchu vyvrcholila zorganizovaním cyklistických pretekov pod názvom "S vetrom opreteky". Zúčastnilo sa ho niekoľko stoviek cyklistov nadšencov ale aj mládežníckych cyklistických oddielov. O rok neskôr sa podujatie zopakovalo už pod názvom "Baťovianska galuska", ktoré bolo súčasťou Slovenského pohára mládeže v cestnej cyklistike. Veľmi veľa trénerov a funkcionárov vtedy vysoko ocenilo prípravu a organizáciu pretekov
. Bohužiaľ preteky sa v ďaších rokoch pre viceré problémy neorganizovali.

 

V roku 2018

old bike2
prišiel s myšlienkou cykloturistického podujatia Július Fendek. Na návrh primátora mesta sa zachoval pôvodný názov Baťovianska galuska. K organizácii sa pripojil Martin Znášik a turistický oddiel Horec spolu so svojím predsedom Petrom Horváthom. V prvom roku obnovenej tradície boli pripravené dve trasy (105km a 49 km) a absolvovalo ich 145 cyklistov z celého Slovenska.

Druhý ročník (2019) bol bohatší o ďalšie dve trasy. Detská jednokilometrová jazda viedla ulicami námestia a organizátori pridali aj tretiu mimomestskú trasu (35 km). Celé podujatie absolvovalo úctyhodných 258 cyklistov.
Oba ročníky začínali na Námestí SNP a končili v pohostinstve šport, kde na účastníkov čakal výborný guláš a chladený nápoj. Výborná nálada a spokojní cyklisti boli a sú tým najlepším ocenením pre organizátorov.

old bike3V roku 2020
nadšenci cyklistiky oslovili OZ Užitoční ľudia, aby pomohli s organizáciou podujatia. Napriek Covid situácií nám šťastena priala a tak 2. augusta 2020 sa uskutočmil tretí ročník galusky. Pripravili sme už tradičné štyri trasy C1, C2, C3 a C4. Pre tie úplne najmenšie deti, so všetkým čo má kolesá, sme pripravili 100 metrovú trasu v bezpečí na pešej zóne na námestí v Partizánskom.
V tomto roku sme spustili aj elektronickú registráciu s platbou vopred. Bol to správny krok, registrovalo sa nám 252 účastníkov a elektronickú platbu využilo 194 účastníkov. Ďakujeme.

Piaty krát vyrazili cyklisti na cesty v roku 2022. Na pomyselné pol výročie sme mali vskutku výborne počasie, čo sa odrazilo na návštevnosti podujatia. 430 účastníkov je doterajší rekord podujatia. 59 žien z celkového počtu je síce málo, no pevne veríme, že ich prilákame viac. V tomto ročníku sme pridali aj novú trasu. C5 minigaluska je ideálna pre deti s dospelým sprievodom. Ich cyklistická náplň je nájsť v meste 5 stanovíšť, na ktorých dostanú pečiatku a za ne v cieli sladkú odmenu.
Tešíte sa na ďalší ročník?